Bor madeni atom numarası 5 ve kimyasal sembolü B olan elementtir. Bor aslında yarı metaldir. Özellikle dünya rezervinin çoğu ülkemizde olan element bir çok alanda kullanılır. Günümüzde temizlik sektöründe kullanılmaktadır.

Temizlik malzemelerinin kimyasal yapısından sıkılanlar için bor madeni ile üretilen deterjanlar günümüzde yaygındır. Peki bor temizlik ürünü olarak kullanılabilir mi?

Bor Temizlik Ürünü Nedir ve Hangi Markalar Vardır ?

Fosfat içeren temizlik deterjanlarının önüne geçmek isteyen vatandaşlarımız Önce Etimatik gibi deterjanları kullandı.

bor temizlik ürünü elitmatik

Bu markanın akabinde son zamanlarda popüler olan Boron markası çıktı. Böylece fosfat içermeyen bor temizlik ürünü kategorisinde yeni ürün ile tanıştık.

bor temizlik ürünü boron

Bor ile üretilen temizlik malzemeleri kategorisinde şuan sadece çamaşır deterjanları ile tanıştık. Ancak zamanla çeşitlilik artacak ve bor madeni ile üretilen malzemeler artacaktır.

İnsanımız artık kimyasal zehirlenmesi ve kullanımından bıktı, bor ise bize doğal bir çözüm öneriyor.

Peki milli madenimiz olan bor madeni hakkında ne kadar bilgiliyiz? Bor Nedir, Bor Ne İşe Yarar Bor Nerede Kullanılır sorularına cevap arayalım.

Bor Nedir ?

Bor madeni atom numarası 5 ve kimyasal sembolü B olan elementtir. Bor aslında yarı metaldir. Özellikle dünya rezervinin çoğu ülkemizde olan element bir çok alanda kullanılır. Yapısı serttir ve ısıya dayanıklıdır.

Bor madeni ilk olarak 4000 sene önce ortaya çıkmış ve Tibet’te kullanılmıştır. Hititliler ve Sümerliler tarafından gümüş ve altın işlemede kullanılmıştır.

Araplar da ilaç üretiminde, Eski Yunanlılar ise ev temizliği işlerinde. kullanmıştır.

Romalılarda cam işleme, Mısırlılarda mumyalama işlerinde kullanılmıştır. Son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz maden aslında tarihi açıdan oldukça eski.

Ülkemiz dünya bor rezervinin yüzde 75’ine sahiptir.

Bor Temizlik Ürünü

Bor Madeni Nerede Kullanılır ?

Bor madeni, deri boyama, böcek ilacı, bitki ilacı, elektronik rafinasyon, kozmetik, medikal, çimento oksitlenme önleyici, yapışıtırıcı, dezenfektan, ince plastik, gübre, yangına dayanıklı malzeme, Nükleer yakıt üretimi, tıbbi malzeme, tekstil cam elyafı gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır.

Bor madeni, ülkemiz topraklarında üretilen her türlü endüstriyel ürüne ham madde olabilecek nitelikte önemli bir madendir.

Uzay araştırmaları ve uzay teknolojilerinde kullanılan madenin katkısını yadsımak mümkün değildir.

Scientific American dergisi petrolün yerin alabilecek yakıt olarak bor bileşenleri ile taşıt yapılabileceğine dair bir makale bile yazdı. Ülkemizde olmasa bile batı ülkelerinde alternatif yakıt olarak kullanımı söz konusudur uzun vadede.

Bor Madeni Neden Önemlidir ?

Bor madeni uzun vadede petrolün yerini alabilecek bir element olduğu için tüm dünyayı ilgilendirir. Teknolojik alandan tutun temizlik sektörüne kadar her alanda kullanılabilen bor madeni oldukça dayanıklıdır. Bu özelliği ile üretilen ürünlerin kalitesini yükseltir. Dünya rezervinin %75’ine sahip olan Türkiye, tüm dünyanın ilgisini çekmektedir.

Zamanla pil, akü vb enerji kaynaklarına dönüşümü yapılabilecek olan maden enerji sektörüne de güç katabilir.Siyasi açıdan ülkemize ekonomik güç kazandıracak olan madenin işlenmesi konusunda uluslararası pek çok sıkıntılarla karşılaşmaktayız.

Enerji piyasası ve petrol zenginleri bu konuda çeşitli lobilerle ülkemizi zor duruma düşürmektedir. Ülkemiz dünya üzerinde bulunan bor minerallerinin yüzde 72’sine sahiptir. Bizden sonra Çin, Rusya ve ABD gelir, ülkemizde bor madeni, bir devlet kuruluşu olan Eti Maden İşletmeleri tarafından işletilir.

Ev Temizliği İçin Bor Madeni

İzmir Ev temizliği işinde bor madeni kullanımı şuan pek mümkün görünmüyor. Bunun sebebi çamaşır deterjanı haricinde malzeme olmamasıdır.Ancak gelişen teknoloji ve ilerleyen zamanda yeni ürünler geliştirildiğinde, mutlaka evlerimizde kimyasal olmayan Bor madeni ürünleri ile ev temizliği ve apartman temizliği işlerinde sizlere hizmet sunabiliriz.

Şuan kullanılan endüstriyel malzemeler, evlerimizde yer alanlardan daha az zararlı olduğu için mutlaka profesyonel bir temizlik hizmeti almalısınız.

Özellikle steril alanların oluşturulması için hem hızlı hem de işinin ustası ekiplerimiz ile sizlere hizmet veriyoruz. WhatsApp mesaj hattımız ile hızlı bir şekilde bize ulaşabilirsiniz.

Uygun fiyatlarımız ve iş disiplinimiz ile sizlerin yanındayız. Fiyatlarımıza bakmak için burayı tıklayabilirsiniz. Ana sayfamızda verdiğimiz hizmetlerin detayına ve referanslarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca yazlık temizliği yaptırmak isteyen müşterilerimiz için sezon öncesi uygun fiyatlarımız mevcut. İzmir temizlik şirketi olarak sizlere hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Memnun müşterilerimizden biri olmak için henüz geç kalmadınız.

Özokname temizlik firmamız sektörün öncüsü ve güvenilir bir markadır.

“Bor Temizlik Ürünü Nedir ? 2019 Güncel” için 6 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir